Fala uderzeniowa używana stanowi w medycynie obecnie blisko 40 lat. Jej początki sięgają lat 80-tych, skoro toż wykorzystywana stara w urologii, w trakcie terapii kruszenia kamieni nerkowych. Później przeszła ona przeobrażenia i stanął nowatorski sposób Extracorporeal Shockwave Therapy. Czym istnieje, więc ESWT? To zabieg wykorzystujący wysokoenergetyczną falę mechaniczną, która definiuje się skokowym ciśnieniem, wysoką skalą a błędem okresowości. Istotną cechą fali jest jej reakcja rozchodzenia, która stanowi boleśniejsza od prędkości rozchodzenia fali dźwiękowej. Działanie fali związane istnieje od liczby wyzwolonej energii, a także z gęstości strumienia, czyli dawki energii wychodzącej na osobę powierzchni.
Fala uderzeniowa Warszawa – podstawowy podział
Fale rozkładamy na trzy warianty:
promieniście rozchodzącą się (RSWT)
płasko rozchodzącą się ( PSWT)
zogniskowaną (ESWT)
Terapia narządu ruchu wykorzystuje fale ESWT, które zawierają działalność w tłu dolegliwości bólowych. Obszar źródła energii fali jest subtelny dodatkowo nie wywołuje efektu biologicznego. Aplikowana fala uderzeniowa pozwala terapeucie możliwie precyzyjnie działań.
Jak wówczas w komplecie działa?
Rehabilitacja z użyciem fali uderzeniowej wykorzystywana jest przede wszystkim z obserwacji na bliskie zaangażowanie analgetyczne, czyli zmniejszające dolegliwości bólowe, a więcej na stymulacje regeneracji tkanek. Wynikiem owego jest dojść do występowania efektu przeciwbólowego, który wykazuje kilka teorii. Pewna spośród nich mówi o ograniczeniu napięcia mięśniowe, inna jednak o poprawie niepokojenia oraz ograniczeniu poziomu zapalnego. Zyskiem tychże żyć stanowi ładny spadek intensywności bólowej i poprawa metabolizmu komórkowego. Tymże jednym szybsza regeneracja, zwiększona produkcja kolagenu, pobudzony metabolizm także atrakcyjniejsze mikrokrążenie. Przepływ natur w tkankach sprawia, że spośród układu oczyszczane są toksyczne substancje, spada poziom kwasu mlekowego i histaminy. Sposoby z przeznaczeniem fali uderzeniowej pasą się sporą marką wśród pacjentów.
źródło: fala uderzeniowa